Differenze tra le versioni di "Rumeno/Verbi"

4 318 byte aggiunti ,  7 anni fa
{| class="wikitable"
|-
| eu creștecreșt''ea'am''''m''' || io crescevo
|-
| tu creștecreșt''ea'ai''''i''' || tu crescevi
|-
| el creștecreșt'''a'ea'' || egli cresceva
|-
| noi creștecreșt''ea'am''''m''' || noi crescevamo
|-
| voi creștecreșt''ea'ați''''ți''' || voi crescevate
|-
| ei creștecreșt''ea'au''''u''' || essi crescevano
|}
**passato prossimo
{| class="wikitable"
|-
| eu crescucresc''u'''''i''' || io crebbi
|-
| tu crescucresc''u'''''și''' || tu crescesti
|-
| el crescucresc''u'' || egli crebbe
|-
| noi crescucresc''u'''''răm''' || noi crescemmo
|-
| voi crescucresc''u'''''răți''' || voi cresceste
|-
| ei crescucresc''u'''''ră''' || essi crebbero
|}
**trapassato prossimo
{| class="wikitable"
|-
| eu crescucresc''u'''''sem''' || io ero cresciuto
|-
| tu crescucresc''u'''''seși''' || tu eri cresciuto
|-
| el crescucresc''u'''''se''' || egli era cresciuto
|-
| noi crescucresc''u'''''serăm''' || noi eravamo cresciuti
|-
| voi crescucresc''u'''''serăți''' || voi eravate cresciuti
|-
| ei crescucresc''u'''''seră''' || essi erano cresciuti
|}
**futuro
{| class="wikitable"
|-
| eu să cresccre''sc'' || che io cresca
|-
| tu să creșticreșt'''i''' || che tu cresca
|-
| el să creascăcreasc'''ă''' || che egli cresca
|-
| noi să creștemcreșt'''em''' || che noi cresciamo
|-
| voi să creștețicreșt'''eți''' || che voi cresciate
|-
| ei să creascăcreasc'''ă''' || che essi crescano
|}
**passato
{| class="wikitable"
|-
! !! positivo !! negativo
| crești || cresci
|-
| tu || crești! || nu crești!
| creșteți || crescete
|-
| voi || creșteți! || nu creșteți!
|}
* Infinitivo
**presente: ''a crește'' - crescere
**passato: ''a fi crescut'' - essere cresciuto
* Gerundio
**''crescând'' - crescendo
* Participio passato
**''crescut'' - cresciuto
**''crescuți'' - cresciuti
**''crescute'' - cresciute
* Supino
* Gerundio
**''crescândde crescut'' - crescendoda crescere
 
===''a rămâne'' (rimanere)===
{| class="wikitable"
|-
| eu rămânerămân''ea'am''''m''' || io rimanevo
|-
| tu rămânerămân''ea'ai''''i''' || tu rimanevi
|-
| el rămânerămân'''a'ea'' || egli rimaneva
|-
| noi rămânerămân''ea'am''''m''' || noi rimanevamo
|-
| voi rămânerămân''ea'ați''''ți''' || voi rimanevate
|-
| ei rămânerămân''ea'au''''u''' || essi rimanevano
|}
**passato prossimo
|}
**passato remoto
{| class="wikitable"
 
|-
| eu răma''se'''''i''' || io rimasi
|-
| tu răma''se'''''și''' || tu rimanesti
|-
| el răma''se'' || egli rimase
|-
| noi răma''se'''''răm''' || noi rimanemmo
|-
| voi răma''se'''''răți''' || voi rimaneste
|-
| ei răma''se'''''ră''' || essi rimasero
|}
**trapassato prossimo
{| class="wikitable"
 
|-
| eu rămă''se'''''sem''' || io ero rimasto,a
|-
| tu rămă''se'''''seși''' || tu eri rimasto,a
|-
| el rămă''se'''''se''' || egli è rimasto,a
|-
| noi rămă''se'''''serăm''' || noi eravamo rimasti,e
|-
| voi rămă''se'''''serăți''' || voi eravate rimasti,e
|-
| ei rămă''se'''''seră''' || essi erano rimasti,e
|}
**futuro
{| class="wikitable"
 
|-
| eu voi rămâne || io rimarrò
|-
| tu vei rămâne || tu rimarrai
|-
| el va rămâne || egli rimarrà
|-
| noi vom rămâne || noi rimarremo
|-
| voi veți rămâne || voi rimarrete
|-
| ei vor rămâne || essi rimarranno
|}
**futuro anteriore
{| class="wikitable"
 
|-
| eu voi fi rămas || io sarò rimasto,a
|-
| tu vei fi rămas || tu sarai rimasto,a
|-
| el va fi rămas || egli sarà rimasto,a
|-
| noi vom fi rămas || noi saremo rimasti,e
|-
| voi veți fi rămas || voi sarete rimasti,e
|-
| ei vor fi rămas || essi saranno rimasti,e
|}
* Congiuntivo
**presente
{| class="wikitable"
 
|-
| eu să rămân || che io rimanga
|-
| tu să rămâ'''i''' || che tu rimanga
|-
| el să rămân'''ă''' || che egli rimanga
|-
| noi să rămân'''em''' || che noi rimaniamo
|-
| voi să rămân'''eți''' || che voi rimaniate
|-
| ei să rămân'''ă''' || che essi rimangano
|}
**passato
{| class="wikitable"
 
|-
| eu să fi rămas || che io sia rimasto,a
|-
| tu să fi rămas || che tu sia rimasto,a
|-
| el să fi rămas || che egli sia rimasto,a
|-
| noi să fi rămas || che noi siamo rimasti,e
|-
| voi să fi rămas || che voi siati rimasti ,e
|-
| ei să fi rămas || che essi siano rimasti,e
|}
* Condizionale
**presente
{| class="wikitable"
 
|-
| eu aș rămâne || io rimarrei
|-
| tu ai rămâne || tu rimarresti
|-
| el ar rămâne || egli rimarrebbe
|-
| noi am rămâne || noi rimarremmo
|-
| voi ați rămâne || voi rimarreste
|-
| ei ar rămâne || essi rimarrebero
|}
**passato
{| class="wikitable"
 
|-
| eu aș fi rămas || io sarei rimasto
|-
| tu ai fi rămas || tu saresti rimasto
|-
| el ar fi rămas || egli sarebbe rimasto
|-
| noi am fi rămas || noi saremmo rimasto
|-
| voi ați fi rămas || voi sareste rimasto
|-
| ei ar fi rămas || essi sarebbero rimasto
|}
* Imperativo
{| class="wikitable"
 
|-
* Participio passato
! !! positivo !! negativo
 
|-
| tu || rămâi! || nu rămâi!
|-
| voi || rămâneți! || nu rămâneți!
|}
* Infinitivo
**presente: ''a rămâne'' - rimanere
**passato: ''a fi rămas'' - essere rimasto
* Gerundio
**''rămânând'' - rimanendo
* Participio passato
**''rămas'' - rimasto
**''rămasă'' - rimasta
**''rămași'' - rimasti
**''rămase'' - rimaste
* Supino
**''de rămas'' - da rimanere
 
===''a cunoaște'' (conoscere)===
{| class="wikitable"
|-
| eu cunoștecunoșt''ea'am''''m''' || io conoscevo
|-
| tu cunoștecunoșt''ea'ai''''i''' || tu conoscevi
|-
| el cunoștecunoșt'''a'ea'' || egli conosceva
|-
| noi cunoștecunoșt''ea'am''''m''' || noi conoscevamo
|-
| voi cunoștecunoșt''ea'ați''''ți''' || voi conoscevate
|-
| ei cunoștecunoșt''ea'au''''u''' || essi conoscevano
|}
**passato prossimo
|}
**passato remoto
{| class="wikitable"
 
|-
| eu cunosc''u'''''i''' || io conobbi
|-
| tu cunosc''u'''''și''' || tu conoscesti
|-
| el cunosc''u'' || egli conobbe
|-
| noi cunosc''u'''''răm''' || noi conoscemmo
|-
| voi cunosc''u'''''răți''' || voi conosceste
|-
| ei cunosc''u'''''ră''' || essi conobbero
|}
**trapassato prossimo
{| class="wikitable"
 
|-
| eu cunosc''u'''''sem''' || io avevo conosciuto
|-
| tu cunosc''u'''''seși''' || tu avevi conosciuto
|-
| el cunosc''u'''''se''' || egli aveva conosciuto
|-
| noi cunosc''u'''''serăm''' || noi avevamo conosciuto
|-
| voi cunosc''u'''''serăți''' || voi avevate conosciuto
|-
| ei cunosc''u'''''seră''' || essi avevano conosciuto
|}
**futuro
{| class="wikitable"
 
|-
| eu voi cunoaște || io conoscerò
|-
| tu vei cunoaște || tu conoscerai
|-
| el va cunoaște || egli conoscerà
|-
| noi vom cunoaște || noi conosceremo
|-
| voi veți cunoaște || voi conoscerete
|-
| ei vor cunoaște || essi conosceranno
|}
**futuro anteriore
{| class="wikitable"
 
|-
| eu voi fi cunoscut || io avrò conosciuto
|-
| tu vei fi cunoscut || tu avrai conosciuto
|-
| el va fi cunoscut || egli avrà conosciuto
|-
| noi vom fi cunoscut || noi avremo conosciuto
|-
| voi veți fi cunoscut || voi avrete conosciuto
|-
| ei vor fi cunoscut || essi avranno conosciuto
|}
* Congiuntivo
**presente
161

contributi